مقاله آثار ضايعات محصولات كشاورزي بر جنبه هاي مختلف اقتصادي

باری دیگر یکی دیگر از فایل ها با عنوان مقاله آثار ضايعات محصولات كشاورزي بر جنبه هاي مختلف اقتصادي آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه پست مراجعه نمایید.
مقاله آثار ضايعات محصولات كشاورزي بر جنبه هاي مختلف اقتصادي|39009063|nyw|دانلود تحقیق اقتصاد,دانلود رایگان تحقیق,مقاله رایگان,دانلود رایگان پروژه,دانلود رایگان,ضايعات محصولات كشاورزي,محصولات کشاورزی,ضایعات کشاورزی,مدیریت ضایعات,مدیریت کشاورزی

مقدمه:
یکی از سیاستهای جدی دولتها در امر امنیت غذایی، کاهش ضایعات غذایی است و از طرف دیگر سازمان FAO راههایی را برای جلوگیری از ضایعات مواد غذایی به مسئولان کشاورزی و تأمین کنندگان موادغذایی دولتهای عضو، ارائه داده است.
موضوع با اهمیتی که دولتمردان هر کشوری باید درنظر بگیرند تعیین خط مشی کلان در رابطه با کاهش ضایعات می باشد و بعد از تعیین خط مشی و سیاست کلان بایستی مسئولیتها و وظایف، سازمانهای خصوصی و دولتی مشخص و تعیین شود. در این راستا باید دو راه حل در نظر گرفته شود. راه حل اول مربوط به بالا بردن سطح آگاهی عمومی در کاهش ضایعات از طریق روشهای جلوگیری از ضایعات می باشد. البته این راه حل در روند درازمدت ثمردهی خواهد داشت. راه حل دوم مربوط به تدوین سیاستها از طرف دولتها می باشد. اجرای این سیاستهای بعد از تدوین اثرگذاری سریعتری در کاهش ضایعات خواهد داشت. بطور مثال کاهش سوبسید نان از طرف دولت می تواند سریعاً بر مصرف نان تأثیر گذارد.
تأکید بر دو راه حل فوق به علت افزایش جمعیت و کاهش منابع طبیعی، امکانات و منابع محدود می باشد و پاسخگویی به نیاز غذایی افراد بتدریج از جانب مسئولان دولتی مشکل می شود، غذا و امنیت غذایی نه تنها وجه اقتصادی – اجتماعی دارد، بلکه به تازگی چهره سیاسی گرفته و به عنوان ابزار سیاسی مورد استفاده کشورهای صنعتی قرار می گیرد.
با توجه به شرایط فعلی اقتصاد و کاهش درآمد ارزی در کشور باید، از امکانات استفاده بیشتری کرد، تا تولیدات را افزایش داد و از بند واردات رها شد و نهایتاً از هدر رفتن ارز جلوگیری کرد.
در این مقاله هدف بر این است، اهمیت جلوگیری از ضایعات بیشتر شکافته شود و نیز روشهای اقتصادی جلوگیری از ضایعات مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرارگیرد و در پایان پیشنهادات و نتایج ارائه خواهد گشت.

چکیده:
موضوع بحث انگیز روند افزایشی ضایعات مواد غذایی، یکی از چالشهای جدی اکثر کشورها به ویژه، کشورهای در حال توسعه است، سیاستمداران و اندیشمندان مجامع علمی در جهان سوم درصدد برآمده اند برای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در مراحل کاشت، داشت و برداشت و مراحل توزیع و مصرف چاره اندیشی کنند. بر همین اساس ضرورت دارد به خط مشی سیاست کلان، راهکارهای عملی و اجرایی جهت جلوگیری از ضایعات از جانب دولت و نیز بالا بردن سطح آگاهی عمومی در کاهش ضایعات اهمیت داده شود. در این مقاله همچنین مسایل مبتلا به مراحل کاشت، داشت و برداشت و نیز مرحله مصرف، تاثیر ضایعات در قیمت غذایی کشور، اثر فرسودگی ماشینهای کشاورزی در افزایش ضایعات، حمایت از کشاورزان در جهت افزایش بهره وری، اصلاح نظام خرید تضمینی، بسته بندی، خود کفایی در غلات در افق ده ساله، سهم کشاورزی در عوامل تولید ملی و ارزش تولید در اقتصاد ملی تجزیه و تحلیل شده است. در بخش دیگری از مقاله برنامه کنار گذاری کشت محصول (Set aside)، سیاستهای کاهش هزینه مبادله (Transaction cost)، کاهش یارانه بعضی از محصولات غذایی، بکارگیری مناسب خرید تضمینی، افزایش کیفیت بسته بندی، کاهش ضایعات از طریق بازاریابی مناسب (کارایی سیستم بازاریابی و ضایعات در سیستم بازاریابی) و نقش مجموعه فعالیت های بازاریابی، وظیفه متخصصین بازاریابی و پرهیز از دور باطل تولیدات نامناسب، نقش بازاریابی نامناسب و در افزایش ضایعات مورد بحث قرار گرفته است. با توجه به اهمیت استراتژیک بخش کشاورزی در ارزش تولید ناخالص کشور و ارزش صادرات غیر نفتی و اشتغال کشور کاهش ضایعات می تواند علاوه بر افزایش عملکرد محصولات زراعی و باغی، در ایجاد اشتغال، توسعه صادرات غیر نفتی و ایجاد امنیت غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

فهرست مطالب:
چکیده
مقدمه
آثار ضایعات محصولات کشاورزی بر جنبه های مختلف اقتصادی
روشهای اقتصادی جلوگیری از ضایعات
۱- برنامه کنارگذاری کشت محصول (set aside)
2- سیاستهای کاهش هزینه مبادله (Transaction cost)
3- کاهش سوبسید بعضی از محصولات غذایی
۴- بکارگیری قیمت تضمینی
۵- افزایش کیفیت بسته بندی
۶- کاهش ضایعات از طریق بازاریابی مناسب
الف- کارآیی سیستم بازاریابی
ب- رابطه میزان ضایعات و نقص در سیستم بازاریابی
پیشنهادات
نتیجه گیری
منابع و مراجع


مطالب دیگر:
📎لا الله الا الله محمد رسول الله 14 ص📎لباس و پوشش در سيره نبوى📎لولر لیزری📎مادران شاغل و تربيت فرزندان📎ماشينهاي كود 13 ص📎مالشعير📎مبدل های حرارتی📎متغيرهاي ساختار شناسي در جمعيت متفاوت ميزبان 12 ص📎محلول سازی📎محمد رسول الله📎مدل ديناميك مقياس كامل ضربه گيرهاي MR براي كاربردهاي مهندسي📎مدیریت انبار📎مدیریت بهره وری 12ص📎مدیریت منابع انسانی 8ص📎مديريت ارتباطات📎مديريت بستر در سالنهاي پرورش جوجه هاي گوشتي 6 ص📎مديريت پرورش جوجه بوقلمون📎مديريت توسعه داخلي يك سيستم اطلاعاتي كمپس📎مذهب زرتشت 10 ص📎مراحل طراحي موتور توربين گازي هواپيما 12ص📎مردم‌داري در رهبري امام خميني📎مرگ و زندگی بعد از آن📎مشارکت معلمين در نظام پيشنهادهاي آموزش و پرورش📎معجزات پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم📎معدن سرچشمه